Php Yazılım Uzmanı

Php Yazılım Uzmanı

Php yazılım uzmanı nedir ?

Php yazılım uzmanı; php yazılım dilini kullanarak dinamik web siteleri veya yazılımlar yazan kişiye denir. Php yazılım uzmanıyım diyen kişinin en azından iyi derecede php ve mysql veritabanı bilgisi olması gerekir. Ancak günümüzde “spagetti code” olarak bilinen düzensiz ve karmaşık yazılmış php projeleri pek iş yapmamakta, iş yapsa bile kısa sürede içinden çıkılmaz hale gelmektedir. Bu yüzden her php yazılım uzmanıyım diyen kişinin dünyada veya ülkesinde en çok rağbet gören bir Php Framework’ü iyi derecede bilmesi lazım gelir. Benim tercihim bu yönde Laravel. Oldukça fazla kaynak ve topluluğa sahip olan Laravel bir çok hazır paketi içerisinde barındırıyor.

Kod yazma süresini kısaltan Php Framework’ler ekip çalışması içinde oldukça gereklidir. Bu yüzden Php yazılımı üzerine uzmanlaşmak istiyorsanız bir framework ile tanışmakta geç kalmayın.

Laravel 5'de bir sayfada birden fazla pagination kullanmak

Laravel 5’de bir sayfada birden fazla pagination kullanmak

Bir sayfa üzerinde 2 tane bazen daha fazla pagination’a ihtiyacımız olabilir. Örnek vermek gerekirse sol menümüz de bir listeleme bulunuyor ve burada pagination kullandık. Aynı şekilde sayfanın orta kısmında da ürünleri listeliyoruz ve onda da pagination var. Eğer;

$products = Product::paginate(10);
$products->links();
 
$menuItems = Menu::paginate(10);
$menuItems->links();

şeklinde kullanırsak herhangi bir listelemeden 2. sayfaya tıkladığımız zaman her iki listeninde 2. sayfaları getirilir. Çünkü url kısmına baktığımızda ?page=2 olarak GET ile alınan page değeri her iki listelemenin sorgusunu etkilemektedir. Bunun önüne geçmek için her iki listeninde page numarası için kullanılacak GET değerine farklı bir değişken ismi vermemiz gerekiyor. Laravel’de bunu paginate() fonksiyonuna 3. değişken olarak belirtebiliyoruz. Bir örnekle konuyu daha detaylı inceleyelim.

Controller içinde;

$products = Product::paginate(10, ['*'], 'productPage');
$menuItems = Menu::paginate(10, ['*'], 'menuPage');

View (.blade) içinde;

{!! $products->links() !!}
{!! $menuItems->links() !!}

Anasayfa içinde ürünlerin altında yer alan sayfalamanın 2. sayfasına bastığımız zaman adres satırı;

laravel/public/home?productPage=2

Anasayfa içinde menünün altında yer alan sayfalamanın 2. sayfasına bastığımız zaman adres satırı;

laravel/public/home?menuPage=2

böylelikle GET ile alınan page değişkenleri farklı olduğu için ilgili listelemenin değerleri değişecektir.

Php ile asal sayıları bulmak

Php ile asal sayıları bulmak

Asal sayılar sadece kendisine ve 1’e bölünebilirler. Bu mantıktan yola çıkarak php ile basit bir şekilde asal sayıları bulan kod bloğu yazalım. Bundan daha farklı yollar (daha basit veya daha uzun) ile de bulabilirsiniz. Ben asal sayıların açıklamasına uygun olarak aşağıdaki şekilde bir örnek yaptım. Kafanızda mantığın canlanması için güzel bir örnek olabilir.

Wordpress'i localhost'ta güncellemek

WordPress’i localhost’ta güncellemek

Localhost üzerinde geliştirme sırasında kullandığınız wordpress’i ve pluginlerini güncelleme işi için basit bir kaç işlem yapmanız gerekiyor. Diğer türlü wordpress’in veya pluginin yeni dosyalarını indirip açıp gerekli yerlere atmanız gerekiyor. Bu işlem hem daha uzun hemde hata yapma riski taşımaktadır. Aşağıda yapacağınız ufak işlemler ile bütün güncellemeleri sanki sunucu üzerindeymiş gibi gerçekleştirebileceksiniz.

Wordpress aramalarında arama yapılacak post tiplerini seçmek

WordPress aramalarında arama yapılacak post tiplerini seçmek

WordPress aramalarında bazen oluşturduğumuz özel post tiplerinin veya sayfaların çıkmamasını isteriz. Bunun için pre_get_posts filtresinden faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte hangi post tiplerinde arama yapılacağını belirleyen örneği göreceksiniz. Eğer birden fazla post tipini eklemek isterseniz $query->set fonksiyonunda ‘post’ yerine array şeklinde aramalarda kullanılacak post tiplerini yazabilirsiniz.